Kapusta Szkodniki kapustnych Chowacz podobnik
Chowacz podobnik

Chowacz podobnik ( Ceutorrhynchus assimilis Payk.)

Przynależność systematyczna: rząd – chrząszcze (Coleoptera), rodzina – ryjkowcowate (Curculionidae)

Rośliny żywicielskie. Kapusta głowiasta, kalafior, kalarepa, brukiew, rzepa, rzodkiew, rzepak i rzepik oraz gorczyca.

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód. Chowacz podobnik przede wszystkim żeruje na łuszczynach, chociaż wiosną po wyjściu z zimowych kryjówek  może uszkadzać młode rośliny. Larwy chowacza posobnika są najgroźniejszym szkodnikiem plantacji nasiennych zwłaszcza odmian wcześniej kwitnących. Żerują one wewnątrz łuszczyn, zjadając formujące się nasiona. Uszkodzone nasiona żółkną, widoczne są wklęśnięcia w, miejscach żerowania larw. Jedna larwa niszczy przeciętnie 3-4 nasiona. Do uszkodzonych łuszczyn często wnikają zarodniki grzyba (Alternaria brassicae), wywołującego czerń rzepakową. Miejsca uszkodzeń wykorzystują także samice pryszczarka kapustnika składając tam jaja. Infekcja wywołana przez grzyb i żerowanie szkodnika powodują pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion. Straty wówczas są jeszcze większe.

Występowanie. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji(Kaukaz), północnej Afryce. U nas pospolity na obszarze całego kraju. Szczególnie liczny w rejonach upraw rzepaku.

Morfologia. Chrząszcz ma ciało długości 2-3 mm, barwy czarnej z szarym odcieniem, pokryte białymi łuskami. Brak ząbkowania na udach odnóży. Przedni brzeg przedplecza silnie podniesiony, z zaznaczonymi bocznymi wzgórkami. W Polsce występuje jeszcze pospolicie forma gallorhenanus, która ma ciało gęściej pokryte łuseczkami. Jajo larwa, larwa i poczwarka są podobne jak chrząszcza czterozębnego.

Biologia. Zimują chrząszcze w ziemi lub ściółce. Na plantacjach pojawiają się na początku kwietnia, w okresie tworzenia się pąków kwiatowych. Po żerowaniu, samice składają jaja do młodych łuszczyn, uprzednio wyżerając dołek w tkance. Szczytowy okres składania jaj ma miejsce na przełomie maja i czerwca. Wylęgające się larwy żerują w łuszczynach, a po osiągnięciu dojrzałości przegryzają otwór w ścianie łuszczyny i opadają na ziemię. Rozwój larw trwa 18-40 dni, w zależności od temperatury. Larwy przepoczwarczają się w ziemi po 20-25 dniach, na przełomie czerwca i lipca, pojawiają się młode chrząszcze. Po krótkim żerowaniu przechodzą na zimowiska. W ciągu roku występuje jedno pokolenie szkodnika.

 

Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?