Kapusta Szkodniki kapustnych Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek

Chowacz brukwiaczek (Ceutorrhynchus napi Gyll.)

Przynależność systematyczna: rząd – chrząszcze (Coleoptera), rodzina – ryjkowcowate (Curculionidae)

Rośliny żywicielskie. Kapusta głowiasta, kalafior, kalarepa, brukiew, rzepa, rzodkiew, rzepak i rzepik, oraz gorczyca.

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód. Chrząszcze wygryzają otwory w młodych liściach, a na łodydze i pędzie- wgłębienia. Na kapuście i kalafiorach, przeważnie w okolicy wierzchołka wzrostu, w miejscu założenia jaj przez samice, powstają małe, bielejące guzki. Wskutek żerowania larw w części wierzchołkowej roślin kapusta nie zawiązuje główek, a kalafiory- róż. W miejscu uszkodzenia, po odpadnięciu tkanki, pozostają jasnobrązowe blizny. Podobnie wygląda porażona kalarepa, która ma silne zniekształconą i spłaszczoną część spichrzową, z widocznymi brązowymi bliznami. U kalarepy i brukwi larwy powodują pęcznienie, a następnie części spichrzowej. Przyśpieszone są także procesy drewnienia tkanki. Na plantacjach nasiennych zaatakowane pędy wyginają się w miejscu złożenia jaj i żerowania larw. Straty wyrządzane przez tego szkodnika mogą dochodzić do 30% plonu.

Występowanie. Europa i północna Afryka. W Polsce notowany jest głównie w rejonach północnych i południowych.

Morfologia. Owad dorosły – chrząszcz, długości 2,7–4 mm, ma ciało matowe, ciemnoszare, bez plamek. Pokrywy skrzydeł są pokryte łuseczkami rozmieszczonymi w 3-4 rzędach. Uda drugiej i trzeciej pary odnóży mają delikatne ząbki. Jajo jest podobne do jaja chowacza czterozębnego, ale nieco większe, długości do 0,8 mm. Larwa i poczwarka wyglądają podobnie jak chowacza czterozębnego..

Biologia. Zimują chrząszcze pod ściółką lub w ziemi. Na początku kwietnia opuszczają miejsce zimowania i przelatują na pola. Po wstępnym żerowaniu i kopulacji, samice składają jaja w okresie kwietnia i maja. Jedna samica może złożyć do 60 jaj. Są one składane pojedynczo w dołki specjalnie wygryzione w tkance rośliny. Rozwój larw trwa 30-40 dni. Przepoczwarczają się one w glebie, w kolebkach ziemnych. W tym stadium przebywają one 30 dni. Po tym okresie ukształtowane już chrząszcze nie opuszczają kolebek, ale pozostają tam przez zimę. W ciągu roku występuje jedno pokolenie.

 

Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?