Kapusta Jarmuż Sadzenie i pielęgnacja roślin
Sadzenie i pielęgnacja roślin

Rozsadę jarmużu tak jak rozsadę kapusty późnej, jednak siew może być nieco późniejszy. Termin siewu uzależniony jest od pory użytkowania. W warunkach Polski środkowej najwcześniej należy wysiewać nasiona w końcu maja i nie później jak do połowy lipca. W miarę opóźniania pory siewu uzyskane plony są coraz niższe, natomiast poprawia się ich jakość. Ilość wysiewu nasion zależy od sposobu uprawy. W celu wyprodukowania rozsady na obsadzenie 1 ha należy wysiać na rozsadniku 0,6 kg nasion. Sieje się rzędowo, w ilości 3-4 g na 1 m² rozsadnika. Dalsze pielęgnowanie jest takie same jak rozsady kapusty późnej. Rozsada odmian wysokich i średnio wysokich nadaje się do sadzenia, gdy osiągnie wysokość 10- 15 cm. Rozsada odmian karłowych powinna być nieco niższa. Taka rozsadę otrzymuje się w 6-8 tygodni od momentu siewu, a często już po miesiącu jest gotowa do sadzenia.

Technika sadzenia jarmużu jest taka sama jak kapusty głowiastej późnej. Rozstawa zależy od przeznaczenia roślin, odmiany, żyzności gleby, wymagań rynku i stopnia zmechanizowania gospodarstwa. Odległość należy tak dobrać, aby uzyskać maksymalne plony, a jednocześnie wysoką ich jakość. W naszych warunkach przy siewie w końcu maja, najodpowiedniejsza jest rozstawa 50 x 40-50 cm, a także 75-35 cm. W miarę opóźniania terminu uprawy zagęszczanie roślin można zwiększyć do 16, a nawet 32 roślin na 1 m², gdyż nie rozrastają się już tak silnie, a ponadto gdy są bardziej zwarte w mniejszym stopniu poraża je mróz. Z

Zabiegi pielęgnacyjne na plantacji jarmużu uprawianego z rozsady takie jak odchwaszczanie i nawożenie pogłówne prowadzi się tak samo jak kapusty głowiastej. Uprawiając jarmuż z siewu wprost do gruntu na miejsca stałe należy po wzejściu rośliny przerwać, jeśli jest to konieczne. Przy niskiej odległości między rzędami, gdy nie możliwa jest uprawa międzyrzędowa, wtedy konieczna jest walka z chwastami za pomocą herbicydów.

 

Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?