Kapusta Choroby kapustnych Sucha zgnilizna kapustnych
Sucha zgnilizna kapustnych

Sucha zgnilizna kapustnych.

Patogen. Chorobę wywołuje grzyb Phoma lingam z klasy Coelomycetes, z rzędu Sphaeropsidales.

Rośliny żywicielskie. Rośliny kapustne, brukiew, rzodkiewka, rzodkiew i rzepa, czasem rzepak.

Występowanie. W Polsce występuje sporadycznie, przede wszystkim w niektórych rejonach nadmorskich, jednakże w mikrorejonach krajów sąsiedzkich nad Bałtykiem bywa poważnym zagrożeniem na plantacjach kapusty, rzepy i brukwi.

Objawy i szkodliwość. Na siewkach i rozsadzie występują zgorzele. Ponadto na liścieniach, a później na liściach powstają szarozielone plamy. U starszych roślin w pierwszym roku uprawy grzyb powoduje zamieranie podstawy łodygi (głąba) oraz korzenia głównego w strefie szyjki korzeniowej, gdzie powstają suche, spękane, szarobrunatne plamy, z ciemnobrunatną obwódką. Rośliny więdną i stopniowo zamierają. Na zgrubiałej (jadalnej) części korzeni brukwi i roślin rzepkowatych plamy są owalne, nieco wgłębione. Na nasiennikach następuje strefowe zamieranie pędów w różnych miejscach, a w końcowej fazie wzrostu porażenie tkanki zawsze występują piknidia- owocniki grzyba, co jest ważną cechą rozpoznawczą. Piknidia są ciemnobrązowe, kuliste, bądź owalno kuliste, z otworem, przez który w obecności wody wydostają się w postaci wstęgi jednokomórkowe zarodniki. Znaczenie gospodarcze choroby jest dotychczas w Polsce niewielkie, aczkolwiek w rejonach nadmorskich zdarzają się przypadki wystąpienia suchej zgnilizny w dużym nasileniu.

Rozwój. Pierwotnym źródłem choroby są zakażone nasiona i resztki pożniwne, a na plantacjach nasiennych także zakażony materiał wysadkowy. Zarodniki kiełkują w kropli wody, a powstająca strzępka rostkowa grzybni wnika do rośliny przez zranienia, naturalne otwory, bądź też bezpośrednio przez błonę komórek skórki. Proces chorobowy przebiega najszybciej w temperaturze 22-24°C. Pierwsze objawy na liścieniach, części podliścieniowej łodyg oraz na liścieniach młodych roślin występują po 5-8 dniach, na roślinach starszych zaś okres inkubacji jest nieco dłuższy.

Zwalczanie. Najważniejsze jest niedopuszczanie do sprzedaży zakażonych nasion. Sprawca choroby, grzyb Phoma lingam, jest jedynym mikroorganizmem, którego obecność, oraz częstotliwość na nasionach roślin kapustnych mogą decydować o ich zakwalifikowaniu do obrotu wewnętrznego, a szczególnie międzynarodowego. Spośród różnych metod odkażania nasion, aktualnie do najskuteczniejszych zalicza się przedsiewne zaprawianie.

 

Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?